Wpisy z kategorii 'Problemy'

pon.
7
paź

Zapalenie krtani jest bardzo często towarzyszącą dzieciom chorobą, średnio w ciągu roku dzieci potrafią mieć je kilka razy. Dla dorosłych nie jest to nic groźnego, inaczej jest z dziećmi gdzie układ odpornościowy nie jest jeszcze właściwie rozwinięty. Zapalenie krtani bierze swój początek od wirusów, które lokują się w gardle dziecka. Jeśli chodzi o same objawy tej choroby jest trudna do przewidzenia. U starszych dzieci powstaje bardzo niespodziewanie, zwykle objawy widoczne są w nocy, kiedy to tchawica się zwęża i dziecko meczy szczekający kaszel. Kaszel jest bardzo meczący, więc, aby ulżyć dziecku możemy zastosować się do kilu rad, na początek trzeba uspokoić malca. Płacz i szlochy tylko utrudniają oddychanie. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie tchawicy, znakomicie podziała na nią ziemne powietrze. Wystarczy malca wziąć do uchylonego okna lub zimową porą odtworzyć lodówkę. Inną metodą jest nawilżanie gardła, polega ona na inhalowaniu dziecka ciepłym powietrzem. Jeśli malec się uspokoi powinniśmy ułożyć go w łóżku pamiętając, aby główka była lekko uniesiona, dzięki czemu będzie mu wygodniej wypoczywać. Naturalnie nie obejdzie się tutaj tylko na domowych sposobach niwelowania zapalenia krtani wymagana jest konsultacja lekarska i zestaw leków. Zapalenie krtani jest częste u małych dzieci z czasem jednak będą na nie bardziej odporne.

Piękna pogoda powoduje, że chętniej wychodzimy na powietrze. Lubimy spędzać czas nie tylko w lesie, w parku, ale i nad wodą, wszystkie jednak te miejsca są pewnym ryzykiem, ponieważ je najbardziej lubią kleszcze. Nikt z nas nie chce ich posiadać, dlatego powinniśmy przedsięwzięć pewne środki ostrożności. Najważniejszym aspektem jest zawsze profilaktyka. Aby spacery na łonie natury nie były dla nas groźne na sam początek zatroszczmy się o odpowiednią odzież. Jeśli tylko nie mamy upalnego lata do lasu czy na spacer zakładajmy ubrania osłaniające nasze ręce oraz nogi. Przydadzą się też długie spodnie i ochrona na głowę, wówczas zniwelujemy ryzyko wystąpienia ukąszenia przez kleszcze. Kolejnym krokiem jest stosowanie odpowiednich środków odstraszających kleszcze. Takie specyfiki kupimy już w każdym sklepie, dzięki nim kleszcze będą nas omijały. Co ważne preparaty są na tyle nie szkodliwe dla skóry, że mogą już je stosować nawet dzieci. Ochronnie należy stosować je nie tylko będąc na powietrzu, ale również po powrocie z wyprawy z lasu. Powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało czy nie posiadamy kleszcza. Skupmy się szczególnie na tych fragmentach gdzie skóra jest delikatna tak jak łokcie szyja czy głowa. Dobrze też wziąć prysznic i odświeżyć się. Jeśli pomimo stosowanych zabezpieczeń pojawi się kleszcz należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Nasz organizm narażony jest na wiele infekcji oraz wirusów, jedne przedostają się do nas drogą kropelkową inne zaś poprzez ukąszenia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych ukąszeń jest ugryzienie kleszcza. Stworzonko to jest bardzo małe, więc na pierwszy rzut oka nawet nie widoczne. Najczęściej znajdziemy go w lesie, parku, ale nawet nad wodą. Kleszcze lubią przebywać na roślinach a największy czas ich aktywności przypada na lato, kiedy najwięcej czasu przebywamy na świeżym powietrzu. Dlatego też po każdym spacerze powinniśmy dokładnie sprawdzić czy nie zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza. Żyjątko to może być nosicielem poważnej choroby, która prowadzi do zapalenia opon mózgowych. Co jednak robić, kiedy do ugryzienia już doszło? Na pewno nie zaleca się natłuszczanie ugryzienia pamiętajmy, że pod skórą nada znajduje się kleszcz. Poprzez natłuszczenie go możemy sobie zaszkodzić, jeszcze większa dawka wirusów dostanie się do naszej skóry. Najlepszym sposobem jest użycie pesety, sprzęt taki kładziemy jak najbliżej skóry i próbujemy zdecydowanym ruchem pochwycić główkę kleszcza. Ważne jest to, aby kleszcza usunąć w całości w przeciwnym razie pod skórą zostaną jego fragmenty, które niekorzystnie na nas wpłyną. Jeśli natomiast obawiamy się pesety możemy skorzystać ze specjalnego sprzętu dostępnego w aptekach, wyglądem przypomina strzykawkę i działa na zasadzie próżniowej pompki, czyli zasysa niepożądanego gościa z naszej skóry.

Piękna pogoda za oknem sprzyja wycieczkom do lasu, lubimy tutaj przebywać ze względu na świeże powietrze oraz spokój. Całą euforie może zakłócić nam jednak spotkanie z kleszczem. Kleszcze są ogromnym zagrożeniem, które czai się na nas w wysokiej trawie, w pobliżu drzew i krzewów. Na pierwszy rzut oka to bardzo małe żyjątko, ale powoduje ogromne choroby, wyróżniamy wśród nich przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to choroba wirusowa, która nabędziemy tylko i wyłącznie od kleszcza. Choroba może mieć bardzo różny przebieg w zależności od organizmu człowieka, jeśli przebiega łagodnie ukąszona sobą skarży się na dolegliwości zbliżone do tych podczas grypy. Taki stan może przejść samoczynnie lub przerodzić się w ciężką chorobę, czyli zapalenie opon mózgowych. W takim wypadku chory skarży się na gorączkę, sztywnienie mięśni, wymioty oraz bardzo często na zaburzenia świadomości. Taki przebieg choroby zmusza do podjęcia decyzji o hospitalizacji. Kleszcze są nosicielami groźnego wirusa, który dostaje się do naszego ciała już w momencie ukąszenia, co ważne nie wszystkie kleszcze mają taki wirus. Tak czy inaczej zalecana jest ostrożność i szybkie usuniecie kleszcza. Warto wykonać to w przychodni pod okiem specjalisty, ponieważ w wyniku niewłaściwego działania możemy podzielić kleszcza na kawałki, co później trudno jest usunąć.